„Księgi Jakubowe” – znakomite dzieło Olgi Tokarczuk, laureatki Literackiej Nagrody Nobla – znów zostały wyróżnione. Tym razem Tygodnik „The New Yorker” umieścił tę powieść na liście najlepszych książek tego roku.

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk – w angielskim tłumaczeniu Jennifer Croft – znów doczekały się prestiżowego wyróżnienia. Tygodnik „The New Yorker” umieścił tę powieść na liście „The Best Books of 2022” (czyli w tłumaczeniu: najlepsze książki 2022 roku).

Redaktorzy i krytycy tygodnika do swojego zestawienia wybrali najbardziej urzekające, godne uwagi, błyskotliwe, zaskakujące, wciągające, dziwne i przede wszystkim prowokujące do myślenia książki. Na liście oprócz dzieła polskiej noblistki znalazły się także m.in.: powieść Abdulrazaka Gurnaha Powróceni (ostatnio ukazała się i w polskich księgarniach w tłumaczeniu Krzysztofa Majera czy Grey bees cenionego również w Polsce ukraińskiego pisarza Andrieja Kurkowa.

Księgi Jakubowe to monumentalna historia życia mistyka Jakuba Franka, postaci historycznej. Olga Tokarczuk pracowała nad tą znakomitą książką siedem lat. Jej dzieło szybko trafiło na listy bestsellerów i zebrało pozytywne recenzje, zdobywając uznanie krytyków literackich, historyków i czytelników oraz wiele prestiżowych nagród (to jedna z pozycji, które zdecydowały o przyznaniu Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla). To nie tylko powieść o przeszłości, ale także postmodernistyczna powieść historiozoficzna.

Warto przypomnieć, że Jennifer Croft została już wiele razy doceniona za tłumaczenie Ksiąg Jakubowych (jej przekład znalazł się m.in. w finale Nagrody Bookera). Książki nie odniosłyby tak wielkich sukcesów bez tłumaczeń!

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1243618