Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący Abaja Kunanbajewa, znakomitego kazachskiego poetę, filozofa i męża stanu i tłumacza. W 2020 roku Kazachstan obchodzi uroczyście 175-lecie jego urodzin.

Dziś Poczta Polska wypuściła znaczek przedstawiający Abaja Kunanbajewa, wybitnego kazachskiego pisarza, poetę, filozofa i społecznika. Autorem projektu jest Maciej Jędrysik. Przedstawił on na znaczku Kunanbajewa na tle jurty. Wzdłuż lewej krawędzi znaczka umieszczono napis Polska wraz z oznaczeniem wartości, a wzdłuż dolnej – napis: „175. rocznica urodzin Abaja Kunanbajewa”. Poza znaczkiem Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę pierwszego dnia obiegu. Znajduje się na niej jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Kazachstanie ornamentów.

Abaj Kunanbajew był poetą, kompozytorem, filozofem i działaczem społecznym. Uznawany jest za współtwórcę współczesnego literackiego języka kazachskiego. Wprowadził on do poezji tematykę społeczno-obyczajową oraz nową wersyfikację. Ma w swoim dorobku również tłumaczenia – przełożył utwory George’a Byrona, Johanna Wolfganga von Goethego i Aleksandra Puszkina.

Ten filatelistyczny gest ma znaczenie. Dzięki znaczkom możemy nie tylko budować relacje między odległymi narodami, ale także przybliżać Polakom inne kultury. To już drugi tegoroczny znaczek honorujący pisarza. W maju do obiegu trafił znaczek z Leopoldem Tyrmandem (autorem takich książek jak: Zły czy Siedem dalekich rejsów). Miało to związek z przypadającą na ten czas setną rocznicą urodzin pisarza.

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/kazachski-poeta-abaj-kunanbajula-na-polskim-znaczku-pocztowym/