Annie Ernaux, wybitna francuska pisarka, otrzymała tegorocznego literackiego Nobla. W Polsce jej twórczość nie jest jeszcze szeroko znana. Wkrótce to się zmieni – oczywiście dzięki tłumaczom.

Annie Ernaux, jedna z najważniejszych francuskich pisarek, została uhonorowana literackim Noblem 2022. Doceniono ją „za odwagę i niezwykłą przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i wspólne ograniczenia indywidualnej pamięci”.

Annie Ernaux urodziła się w 1940 roku. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco ukształtowało jej twórczość. Ukończyła wydział literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Zadebiutowała w 1974 roku znakomitą powieścią Les Armoires vides. Na jej dorobek jak dotąd składa się ponad 20 książek. Za swoją twórczość zdobyła wcześniej m.in. Nagrodę Renaudot, Nagrodę im. Marguerite Yourcenar, Nagrodę Uniwersytetu Warwick, nagrodę przyznawaną przez Association Marguerite Duras, Nagrodę im. François Mauriaca czy włoską Premio Strega Europeo, Znalazła się też ze swoją powieścią Lata na krótkiej liście nominowanych do prestiżowej Nagrody Bookera.

Jak dotąd w polskich księgarniach ukazały się dwie jej książki – w 1989 roku Miejsce (w tłumaczeniu Iwony Bardowskiej), a w tym roku Lata (tłumaczyli Magdalena Budzińska i Krzysztof Jarosz). Wkrótce poznamy inne dokonania tegorocznej noblistki. W przygotowaniu tłumaczenia kolejnych dzieł Annie Ernaux.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,annie-ernaux-laureatka-tegorocznej-nagrody-nobla-w-dziedzinie-literatury,8221.html