Dziś – 5 lutego 2019 r. – w Chinach dobiegł końca Rok Psa i rozpoczął się Rok Świni. Nowy Rok (inaczej Święto Wiosny) stanowi jedno z najważniejszych świąt w Państwie Środka.

Dziś – 5 lutego 2019 r. – w Chinach rozpoczął się Rok Psa. Nowy Rok (inaczej: Święto Wiosny) to jedno z najważniejszych świąt w księżycowo-słonecznym chińskim kalendarzu. Towarzyszy mu wiele ciekawych tradycji – przed upływem starego roku należy m.in. zażegnać spory, spłacić zobowiązania finansowe. Chińskie władze spodziewają się, że w czasie Święta Wiosny, mieszkańcy odbędą łącznie 3 mld przejazdów w ramach tej corocznej największej migracji na świecie.

W chińskim kalendarzu księżycowym znaki zodiaku są podporządkowane nie miesiącom czy okresom w ciągu roku, ale poszczególnym latom. Jest ich dwanaście. Na każdy rok przypada jedno zwierzę (szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia). Po Roku Psa następuje Rok Świni, który zamyka cykl. Wedle legendy kolejność zwierząt rozstrzygnął wyścig – w jego trakcie świnia ucięła sobie drzemkę, więc znalazła się na mecie jako ostatnia.

Z okazji Nowego Roku domy i ulice ozdabia się czerwonymi lampionami i innymi dekoracjami. Wszędzie są obecne wizerunki świni, a także chiński znak fu (oznaczający pomyślność). Do typowych noworocznych podarunków zalicza się hongbao – koperta wypełniona gotówką (dziś coraz częściej korzysta się też z nowinek technicznych i wysyła się pieniądze za pośrednictwem aplikacji mobilnych).

Rok Świni potrwa do 24 stycznia 2020 roku. Po nim nastąpi Rok Szczura.

Wraz z rozpoczęciem Roku Świni można się spodziewać większego zapotrzebowania na tłumaczenia z języka chińskiego i na język chiński.

Źródło tekstu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chinczycy-zegnaja-Rok-Psa-i-witaja-Rok-Swini-4200216.html
Źródło grafiki: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chinczycy-zegnaja-Rok-Psa-i-witaja-Rok-Swini-4200216.html i https://www.elle.pl/artykul/horoskop-chinski-2019-rok-swini-co-nam-przyniesie