Dobre wieści z Chin! Wybitni specjaliści zanotowali pierwszy wzrost chińskiego rynku motoryzacyjnego od 2017 roku. To przeważnie zasługa popularności pojazdów zelektryfikowanych.

Chiński rynek motoryzacyjny zanotował pierwszy wzrost od 2017 roku! Jak pokazują analizy ekonomiczne, łączna sprzedaż na największym rynku na świecie zwiększyła się o 3,8% do 26,28 mln. Tymczasem w 2022 roku produkcja i sprzedaż powinny być jeszcze lepsze!

Jak ocenia chińskie zrzeszenie producentów samochodów CAAM, perspektywy rynku motoryzacyjnego rysują się znakomicie. Maleją trudności z niedoborem mikroprocesorów, spadną też ceny surowców. Po latach burzliwego wzrostu chiński rynek pojazdów zaczął maleć w 2018 r. (nałożyły się na to zarówno względy ekonomiczne, jak i wydarzenia na świecie). Poprawa nastąpiła w połowie 2020 r., ale pojawiły się trudności techniczne: niedobory półprzewodników używanych od czujników hamulców, wspomagania układu kierowniczego po systemy rozrywki i informacji zmusiły firmy do ograniczenia produkcji. W grudniu zeszłego roku sprzedaż zmalała o 1,6%. do 2,79 mln pojazdów, ale za to e-auta, hybrydy plug-in i pojazdy na ogniwa paliwowe zaczęły się cieszyć coraz większą popularnością. Ich sprzedaż podniosła się o 157,5% do 3,52 mln w całym roku. Tylko w grudniu sprzedano ich 531 tys., (czyli o 114% więcej niż rok wcześniej).

CAAM szacuje, że w tym roku sprzedaż wzrośnie o 5,4% do 27,5 mln, a modeli elektrycznych o 47% do 5 mln. Władze zmniejszą dopłaty do e-samochodów o 30%, a z końcem roku zrezygnują z nich całkowicie. Rynek dojrzał już pod względem popytu i rządowa pomoc nie jest już konieczna. Tesla znalazła się pośród marek top 10 w Chinach. W zeszłym roku Amerykanie sprzedali 473 078 aut z łącznej liczby 936 tys. na świecie. W grudniu było to 70 847, najwięcej w jednym miesiącu – odkąd uruchomiono ich produkcję w 2019 r. w Szanghaju. To właśnie tak powstają Model 3 oraz Model Y przeznaczone na rynek krajowy i na eksport. Auta pojawią się m.in. na rynku niemieckim czy japońskim.

Taka sytuacja może skutkować wzrostem zapotrzebowania na tłumaczenia na język chiński i z języka chińskiego – nie tylko w zakresie motoryzacji!

Źródło tekstu i grafiki: https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/art19287331-pierwszy-wzrost-chinskiego-rynku-motoryzacyjnego-od-2017-roku