Znamy laureatów tegorocznego Angelusa. Nagrodę otrzymał polski autor – Edward Pasewicz za powieść „Pulverkopf”. Nagroda za tłumaczenie trafiła z kolei do Daniela Warmuza za tłumaczenie powieści „Szatański pomiot” Zoltána Mihály’a Nagy’ego.

15 października 2022 r. w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu wręczono m.in. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Laureatem został Edward Pasewicz, poeta (jego wiersze tłumaczono aż na 12 języków), prozaik, dramaturg i kompozytor, autor kilkunastu książek. Jury doceniło jego znakomitą powieść Pulverkopf. Warto zaznaczyć, że po raz drugi w historii Angelusa otrzymał go polski autor.

Laureat Angelusa otrzymuje wyróżnienie finansowe w wysokości 150 tysięcy złotych. Nagroda przyznawana jest także tłumaczom. Każdego roku 40 tysięcy złotych trafia do autorki lub autora najlepszego przekładu. Zwyczajowo wyróżnienie to otrzymuje tłumacz zwycięskiej pozycji, chyba że zwycięska okazuje się książka polska. W tym roku doceniono przekład Daniela Warmuza, który przetłumaczył z języka węgierskiego książkę Szatański pomiot (autor to Zoltán Mihály Nagy). Ponadto od 2020 roku, wszyscy autorzy i autorki nominowani do Angelusa otrzymują wyróżnienie finansowe: 5 tysięcy złotych.

Poznaliśmy też laureata Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników. To wyróżnienie upamiętnia rosyjską poetkę, dziennikarkę i pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureat bądź laureatka otrzymuje zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie ufundowane przez Wrocławski Dom Literatury. Zwycięzcą tegorocznego plebiscytu okazał się czeski pisarz Jaroslav Rudiš z książką Ostatnia podróż Winterberga. Co ciekawe, to pierwsza pozycja w jego dorobku napisana w języku niemieckim.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/znamy-laureatow-angelusa-i-silesiusa-2022-edward-pasewicz-drugim-w-historii-autorem-z-polski-nagrodzonym-angelusem/