W XIX-wiecznej mongolskiej figurce będącej częścią ekspozycji Muzeum Narodowego w Szczecinie znaleziono gęsto zapisane zwoje papieru. To wyjątkowe odkrycie. Teraz tłumaczy czeka bardzo ciekawa praca z zabytkiem.

XIX-wieczna buddyjska figurka pochodząca z Mongolii – umieszczona w Muzeum Narodowym w Szczecinie już w latach 80. ubiegłego wieku – kryła w sobie pewną niespodziankę. Dzięki nowoczesnym urządzeniom technicznym prześwietlono figurkę i odkryto zwoje gęsto zapisane zwoje papieru. Prawdopodobnie zapisano na nich modlitwy do bóstwa, mantry służące sakralizacji posążka.

Figurka będąca przedstawieniem bodhisattwy Awalokiteśwary miała ułamany jeden bolec, który mocował ją do postawy. Zabezpieczająca je warstwa gliny zaczęła się wyłuszczać, stąd potrzebna była konserwacja. Wówczas znaleziono dwa elementy zawinięte w kształt papierosa – wewnątrz niego był jeszcze trzeci kawałek papieru owijający elementy drewniane. Jak zdradzają znakomici eksperci z muzeum, większość obiektów była prześwietlana już wcześniej, ale okazało się, że w środku są puste. Większość z nich pochodzi ze zbiorów niemieckich. W czasie wojny figurki wybebeszono, ponieważ najwyraźniej spodziewano się znaleźć coś wartościowego we wnętrzu.

Znaleziony papier jest tak kruchy, że rozpadał się w rękawiczkach badaczy. Zwoje trafiły już do pracowni papieru, gdzie zostaną zabezpieczone i poddane odpowiedniej konserwacji (m.in. przy pomocy roztworu metylocelulozy czy podkładu z bibułki japońskiej). Po odpowiednim przygotowaniu będzie możliwe odczytanie inskrypcji – i oczywiście ich przetłumaczenie.

Kolekcja azjatycka Muzeum Narodowego w Szczecinie liczy sobie około 500 sztuk. Po wojnie zaczęto gromadzić eksponaty związane z religiami wschodnimi, przeważnie hinduizmem i buddyzmem. Do muzeum trafiały najczęściej obiekty kupowane w Desach (domach aukcyjnych) czy od osób prywatnych. W ten sposób pozyskano np. sporo figurek chińskich czy wietnamskich, a także pochodzących z Tybetu, Mongolii, Laosu, Kambodży czy Indii. Figurkę bodhisattwy Awalokiteśwary zakupiono w 1984 roku w Desie w Warszawie. Bodhisattwowie to oświecone istoty, które mają zostać buddami, ale odkładają ten stan końcowy, aby pomóc ludzkości. Imię Awalokiteśwara można przetłumaczyć jako: „Pan, który ze współczuciem spogląda w dół”.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że wybitni tłumacze pracują także z bardzo dawnymi tekstami, przybliżając historię i kulturę innych krajów.

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/pomorze/szczecin-xix-wieczna-buddyjska-figurka-zaskoczyla-muzealnikow-w-srodku-odkryli-zwitki-papieru-6168368