Świetna wiadomość dla miłośników twórczości Stanisława Lema! W 2023 roku pojawi się gra zrealizowana na podstawie powieści Niezwyciężony, znakomitego thrillera fantastyczno-naukowego.

Stanisław Lem należy do najbardziej cenionych i tłumaczonych polskich pisarzy. Inspiruje też rozmaitych twórców. Wkrótce powstanie gra komputerowa na podstawie jednej z jego powieści – Niezwyciężony. Studio Starward Industries z Krakowa opublikowało pierwszą prezentację rozgrywki. Gra będzie dostępna na PlayStation 5, Xbox Series i PC.

Książka Niezwyciężony zajmuje szczególne miejsce w dorobku Stanisława Lema. To batalistyczna space opera – opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją mikroautomatów niszczących wszelkie myślenie. Lem w swojej twórczości wielokrotnie opisywał kosmos i przygody międzygalaktycznych podróżników, rzadko jednak doprowadzał fabułę do konfliktu zbrojnego. Ta powieść stanowi właściwie gotowy scenariusz do wielkiego batalistycznego filmu. Oczywiście, dynamicznej akcji towarzyszą ważne pytania o naturę tego, z czym walczą bohaterowie. Mechaniczne urządzenia, zaawansowane  technicznie, nastawione są na odruchową walkę aż do samozatraty.

Gra Niezwyciężony to thriller fantastyczno-naukowy rozgrywany w perspektywie pierwszoosobowej, to znaczy, gracz ogląda świat oczami głównej postaci. Wcielamy się w Doktor Yasną, członkinię międzygwiezdnej ekspedycji naukowej, lądującej na planecie Regis III z misją ratunkową. Chodzi o odnalezienie członków załogi podobnego statku, z którymi utracono łączność. Korzystając z posiadanego sprzętu, a jednocześnie polegając na swoim instynkcie i umiejętnościach, gracze muszą przetrwać na nieprzyjaznej planecie. Wkrótce dowiadujemy się, że Regis III skrywa przerażające sekrety. Podczas próby wyjaśnienia losów zaginionej załogi zaczynamy zdawać sobie sprawę, że być może nie jesteśmy sami na tej planecie, a niektóre miejsca powinny pozostać nietknięte. Jest już jednak za późno, żeby zawrócić. Przetrwanie gracza na planecie to kwestia właściwych wyborów podejmowanych podczas odkrywania tajemnic Regis III. Rozgrywka opiera się na kilku ścieżkach narracyjnych oraz prowadzi do aż 11 zakończeń. Zwraca uwagę retro-futurystyczna oprawa gry, nawiązująca do wyobrażeń o przyszłości i rozwoju technologii w czasach, gdy została napisana książka Lema. Świat gry nie zaznał rewolucji cyfrowej, toteż spotykane w nim urządzenia wykorzystują kineskopy, tranzystory czy taśmy magnetyczne, a klimat graficzny wyraźnie nawiązuje do epoki Zimnej Wojny.

Wiele wskazuje na to, że Niezwyciężony okaże się kolejnym hitem eksportowym (podobnie jak gry, których bohaterem jest Wiedźmin). Oczywiście, przygotowanie gry z myślą o innych rynkach wymaga wykonania szeregu tłumaczeń, a także odpowiedniej lokalizacji.

Oficjalna premiera zaplanowana jest na 2023 rok.

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/adaptacje/gry/gra-na-podstawie-niezwyciezonego-stanislawa-lema-ukaze-sie-w-2023-roku-opublikowano-material-wideo-ukazujacy-jak-bedzie-wygladala-rozgrywka/