Wybitny pisarz Hervé Le Tellier, członek i przewodniczący eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo, otrzymał tegoroczną Nagrodę Goncourtów. Przyniosła mu ją powieść „L’anomalie” (czyli „Anomalia”). Ta pozycja zdobyła również uznanie polskich studentów romanistyki.

Pisarz Hervé Le Tellier został laureatem Nagrody Goncourtów 2020. To prestiżowe wyróżnienie przyniosła mu znakomita książka „L’anomalie” (czyli: Anomalia). To mieszanina thrillera i fantazji typowej dla twórców grupy OuLiPo. Akcja rozgrywa się w 2021 roku na pokładzie samolotu lecącego z Paryża do Nowego Jorku dochodzi do osobliwego zdarzenia, które wywraca do góry nogami życie grupki pasażerów.

Hervé Le Tellier z wykształcenia jest matematykiem i doktorem lingwistyki. Pracował jako dziennikarz naukowy. Na jego dorobek składa się ponad 30 książek: powieści, zbiorów opowiadań, tomów poezji i innych. Był tegorocznym faworytem – i rzeczywiście otrzymał tę najważniejszą francuską nagrodę literacką. Wszystko odbyło się wirtualnie.

Co ciekawe, w tym roku ta powieść zdobyła również tytuł „Polski wybór Nagrody Goncourtów”, przyznawany przez studentów filologii romańskiej z 12 polskich uczelni. Doceniono ją za „przewrotne połączenie logiki i absurdu zarówno formy jak i treści, wywołujące u czytelnika niepokój i niezrozumienie, które, jak pisze sam autor, przewyższa wiedzę, inteligencję i geniusz”. Polscy studenci wybierają najlepszą francuską powieść już od dwudziestu trzech lat. W tym roku po raz czwarty w historii ich ocena pokryła się z werdyktem Akademii Goncourtów we Francji.

Nagroda Goncourtów – przyznawana od 1903 roku – to najbardziej prestiżowe francuskie wyróżnienie literackie. Ustanowił ją w swoim testamencie wybitny francuski pisarz i krytyk Edmond de Goncourt, aby uczcić pamięć swego brata Julesa – również zajmującego się pisarstwem i krytyką literacką. Wartość finansowa nagrody jest symboliczna (chodzi zaledwie o 10 Euro), ale przynosi autorom prestiż i sławę – sprzedaż wyróżnionej książki wzrasta, powstają jej kolejne tłumaczenia. Zapewne niedługo doczekamy się także polskiego wydania nagrodzonej w tym roku powieści.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/herve-le-tellier-laureatem-nagrody-goncourtow-2020/