21 lipca 2021 r. – w najbliższą środę – w Krakowie odbędą się warsztaty wiązania chust japońskich (furoshiki). Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Poznajemy Japonię”. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

21 lipca 2021 o godz. 15 w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w Muzeum Manggha w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 26) odbędą się warsztaty „Furoshiki – sztuka wiązania chust japońskich”.

Chusty furoshiki od lat towarzyszą Japończykom w różnych aspektach ich codzienności. Funkcjonalność chust ewoluowała na przestrzeni stuleci. Były one powszechnie stosowane do przechowywania przedmiotów osobistych należących do klientów łaźni publicznych, przydatne w czasie przeprowadzek, stanowiły element wyprawy ślubnej panny młodej. Obecnie posiadają status symbolu japońskiej tradycji i wyróżniają się szeroką gamą zastosowań. To między innymi sposób pakowania rzeczy wartościowych bądź prezentów. Furoshiki charakteryzują się bogatą paletą barw i zdobień, adekwatnych do użytkowego przeznaczenia danej chusty. Wśród wzorów tkanin oraz technik wiązań pojawiają się propozycje nowe, zaprojektowane z myślą o współczesnym młodym pokoleniu Japończyków.

Zajęcia prowadzone są od podstaw, dla osób początkujących. Uczestnik pozna szkic historyczny losów furoshiki w Japonii oraz w praktyce nauczy się wybranych sposobów pakowania przedmiotów. To znakomita okazja do poszerzenia swojej wiedzy również dla osób zajmujących się tłumaczeniami z języka japońskiego. Wybitny tłumacz powinien znać kulturę kraju, którego języka używa w ramach swojej pracy.

Spotkane przeznaczone jest dla dorosłych oraz młodzieży (+14). Zgłoszenia należy wysłać na adres: edukacja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Furoshiki 21.07”. W treści należy podać następujące dane: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział kosztuje 15 zł., płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów.

Źródło tekstu i grafiki: https://manggha.pl/wydarzenie/furoshiki-sztuka-wiazania-chust-japonskich-4