Poznańska Nagroda Literacka – Nagroda im. Adama Mickiewicza 2021 trafiła do Jana Gondowicza – znakomitego krytyka literackiego oraz tłumacza, Za swoje tłumaczenia był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród.

Znamy już laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2021. Został nim Jan Gondowicz, wybitny literaturoznawca, tłumacz, wydawca, autor książek eseistycznych i wielu opracowań. Warto przypomnieć, że tłumaczenie Ćwiczeń stylistycznych Raymonda Queneau przyniosło mu Nagrodę „Literatury na Świecie”. Był także nominowany do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2015) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia (2015) w kategorii esej.

Jan Gondowicz jest przede wszystkim tłumaczem literatury francuskiej i rosyjskiej. Zajmował się także przekładem z języka czeskiego. Przekłada na potrzebę własną lub chwili również z innych języków. Głównie interesuje go literatura, a także teatr, film, malarstwo i sport, Oprócz książek pisze recenzje, eseje, felietony, hasła encyklopedyczne, opracowuje katalogi.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. Wyróżnienie ma charakter finansowy. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości.

Werdykt jury ogłosiła Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 kwietnia 2021. Wręczenie nagrody nastąpi 28 maja 2021 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://stl.org.pl/poznanska-nagroda-literacka-2021-dla-jana-gondowicza/