20 sierpnia 2019 r. w Muzeum Manggha w Krakowie odbędzie się prelekcja poświęcona tajemnicom japońskiej kuchni. Liczba miejsc ograniczona.

Kuchnia azjatycka zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Dotyczy to również kuchni japońskiej. 20 sierpnia 2019 r. o godz. 16 w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26) będą miały miejsce zajęcia poświęcone właśnie kuchni japońskiej. Przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży (od lat 15) i wszystkich zainteresowanych Krajem Kwitnącej Wiśni.

Japońska kuchnia znana jest na całym świecie, a sami Japończycy traktują ten temat jako jedną ze sztuk wartych zagłębiania. Przez lata doskonalili ten element kultury. Każdy wybitny szef kuchni dąży do perfekcji w swojej dziedzinie kulinarnej. Zazwyczaj kuchnia japońska kojarzy nam się z sushi, ryżem i rybami ale warto wiedzieć, że japońskie menu jest dużo bogatsze. Podczas sensorycznej opowieści uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę o najpopularniejszych daniach japońskich i produktach, z których się je przygotowuje.

Koszt udziału to 5 zł za osobę, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu prelekcji. Zgłoszenia należy przesłać na adres: edukacja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Kuchnia 20 sierpnia”, a w treści podając imię, nazwisko oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto dokonać wcześniej rezerwacji.

Uczestnictwo w takich warsztatach to również znakomita okazja dla tłumaczy języka japońskiego (również tych przyszłych), aby pogłębić wiedzę o kulturze Japonii. Wybitny tłumacz zna nie tylko język, z którym pracuje, ale też specyfikę kraju, z którego językiem pracuje.

Źródło tekstu i grafiki: http://manggha.pl/wydarzenie/sensoryczna-opowiesc-o-kuchni-japonskiej