Turcja to jeden z najchętniej wybieranych obecnie kierunków turystycznych. Zachwyca wspaniałymi zabytkami. Powszechnie znane są też tureckie słodycze czy, oczywiście, kebab. A co wiemy o języku tureckim?Język turecki (wspólny turecki) stanowi jeden z najpopularniejszych języków świata i może się poszczycić ogromną liczbą użytkowników (około 200 milionów).

Alfabet łaciński wprowadzono w 1928 roku. Wcześniejsze systemy pisma (alfabet runiczny, pismo osmańskie czy arabskie) nie odpowiadają nowoczesnemu alfabetowi tureckiemu. Składa się od z 21 spółgłosek i 8 krótkich samogłosek. Nie ma w nim długich samogłosek czy dyftongów. Przeprowadzono reformę, której celem było stworzenie większego związku między pismem a mową.

Z ciekawostek językowych: w tureckim nie ma rodzaju gramatycznego, a przypadki nie uwzględniają wołacza. Bardzo popularnym zjawiskiem jest reduplikacja (wprowadzana np. poprzez powtórzenie tego samego słowa, czasem ze zmianą pierwszego dźwięku, dodanie podobnego lub nieistniejącego słowa lub poprzez połączenie ze sobą dwóch nieistniejących słów). Wśród interesujących przysłów czy idiomów można wymienić: Hatır için çiğ tavuk yenir (tłumaczenie: „ze względu na kogoś zjeść surowego kurczaka”. To oznacza, że zrobimy wszystko dla naszych przyjaciół), Beş parmak bir değil („pięć palców to nie jeden”, czyli: każdy lubi co innego) czy Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar („kto mówi prawdę, tego wygnają z dziewięciu wiosek”, to znaczy: uczciwość nie zawsze popłaca).

Każdy język został ukształtowany nie tylko przez przemiany wewnątrz samego języka, ale także przez historię czy kulturę danego kraju – stąd taka różnorodność. Poznawanie języków jest niezwykle fascynujące!

Źródło tekstu i grafiki: http://lingvo.info/pl/lingvopedia/turkish