Tłumaczka Jennifer Croft została tegoroczną laureatką Nagrody Found in Translation. To prestiżowe wyróżnienie przyniosło jej tłumaczenie Biegunów, powieści wybitnej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk.
Znamy już laureatkę Found in Translation Award 2018. Została nią Jennifer Croft, która przełożyła Biegunów Olgi Tokarczuk. Książka została wydana w Wielkiej Brytanii, w Australii, a wkrótce ukaże się także w USA.

Kapituła doceniła tłumaczenie Jennifer Croft za jego piękno, konsekwencję i klarowność. Jednak wydanie werdyktu nie było łatwe. Rok 2017 obfitował w niespotykaną dotąd liczbę książek opublikowanych w języku angielskim, a co za tym idzie mnóstwo znakomitych tłumaczeń (zarówno autorstwa uznanych tłumaczy, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność).

Bieguni to powieść o nielinearnej narracji opisującą podróż nie tylko przez różne sfery geograficzne, czasowe i różne dyskursy, ale także podróżą pomiędzy językiem literackim i różnymi jego nieoficjalnymi odmianami. Tłumaczenie Jeniffer Croft wkłada tę powieść w spójną ramę, co umożliwia płynną komunikację z anglojęzycznymi czytelnikami. Pozostaje jednocześnie pokorne względem oryginału. Bieguni zyskali uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników – i jest to w dużej mierze zasługa tłumaczenia.

Jennifer Croft jest członkinią Cullman Center w nowojorskiej bibliotece publicznej, laureatką stypendiów Fulbrighta, PEN, MacDowell, National Endowment for the Arts i nagrody Michael Henry Heim Prize for Translation czy Tin House Scholarship za powieść “Homesick”, oryginalnie napisanej w języku hiszpańskim. Jej tłumaczenie Biegunów Olgi Tokarczuk jest obecne na tzw. długiej liście książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Man Booker.

Found in Translation Award przyznaje się tłumaczowi/tłumaczce lub tłumaczom najlepszego w minionym roku kalendarzowym przekładu literatury polskiej na język angielski. Kandydować mogą ci tłumacze, których przekłady ukazały się w formie książki w ubiegłym roku. Nagroda ma charakter finansowy (16 000 złotych). Laureat otrzymuje także dyplom, może również skorzystać z trzymiesięcznego stypendium pobytowego w Krakowie.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,jennifer-croft-laureatka-nagrody-found-in-translation-2018-,916.html