Niedawno Wydawnictwo Fame Art opublikowało kolejny tom opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Na „Perły” składa się dziesięć znakomitych tekstów.

Ostatnio w naszych księgarniach pojawił się drugi – po Na obcej ziemi – tom opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata Isaaca Beshevisa Singera. Autorem tłumaczenia z języka jidysz jest Krzysztof Modelski. Tę pozycję wydało Wydawnictwo Fame Art.

Perły stanowią chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań Izraela Joszua Singera. Ta książka zawiera dziesięć tekstów napisanych w latach 1916-1922. Pierwotnie te utwory ukazały się w poczytnej gazecie „Forwerts” i przyniosły Singerowi sławę na całym świecie.

Opowiadania składające się na tę książkę obrazują panoramę społeczną przedwojennej Polski. Są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat jego opowiadań nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka kontra świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności.

17 lutego 2021 r. w Czytelni Polin tłumacz Krzysztof Modelski porozmawia o Singerze z hebraistką Anną Klingofer-Szostakowską.

Warto przypomnieć, że do dzisiaj trwa spór, który z braci Singerów był lepszym twórcą. Dobrze, że możemy to dziś ocenić – również dzięki tłumaczeniom!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/perly-premiera-kolejnego-niepublikowanego-wczesniej-po-polsku-zbioru-opowiadan-izraela-joszuy-singera/