Aby nabrać doświadczenia
Do polskich księgarń właśnie trafiła kolejna powieść Louisy May Alcott, wybitnej amerykańskiej pisarki: „Życiowe eksperymenty”. To pierwsze tłumaczenie tej powieści. Jego autorką jest Dorota Tukaj.
Wydawnictwo MG pamięta o fanach Louisy May Alcott! W naszych księgarniach pojawiła się kolejna powieść tej popularnej amerykańskiej pisarki: Życiowe eksperymenty. Oryginalny tytuł to: Work. A Story of Experience. Po raz pierwszy ta książka ukazała się w 1873 roku. Teraz może po nią sięgnąć również polski czytelnik – a to za sprawą znakomitego tłumaczenia Doroty Tukaj (która ma już w swoim dorobku tłumaczenie innej powieści Alcott: Staroświecka dziewczyna oraz wiele innych przekładów angielskiej klasyki literatury, w tym poezji).
Życiowe eksperymenty to mocna i inspirująca książka, w dużej mierze autobiograficzna. Mówi o wyzwaniach stojących przed kobietami w XIX wieku. To obowiązkowa lektura dla fanów twórczości pisarki, a także każdego, kto interesuje się historią praw kobiet. Alcott opowiada historię Christie Devon żyjącej w trudnych ekonomicznie czasach. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie lepsze życie. Jest zdeterminowana, by odnieść sukces, i ciężko pracuje, aby zarobić na życie. Dzięki kolejnym doświadczeniom spotyka szereg ciekawych postaci, w tym bogatych dobroczyńców, sprzedawców ulicznych, a także inne pracujące kobiety, co pomaga jej zrozumieć złożoność świata i własne w nim miejsce. Jednym z kluczowych wątków tej historii jest znaczenie ciężkiej pracy i determinacji w pokonywaniu przeciwności losu. Christie staje bowiem w obliczu wielu wyzwań, w tym biedy, chorób i dyskryminacji, ale pozostaje niezłomna w dążeniu do sukcesu. Książka jest świadectwem odporności ludzkiego ducha i siły determinacji w obliczu przeciwności losu. Oprócz fascynujących bohaterów i inspirującego przesłania Życiowe eksperymenty wyróżniają się szczerym i pełnym niuansów przedstawieniem zmagań kobiet w XIX wieku. Alcott była pionierką swoich czasów, a ta książka stanowi świadectwo jej zaangażowania w promowanie praw kobiet i opowiadanie się za zmianami społecznymi.
Warto sięgnąć po tę książkę – i sprawdzić jej pierwsze polskie tłumaczenie!
Źródło tekstu i grafiki: https://wydawnictwomg.pl/zyciowe-eksperymenty/