30 września – jak co roku – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. To dzień patrona tłumaczy – czyli świętego Hieronima, tłumacza Biblii. W tym roku świętowanie jest utrudnione, ale przygotowano pewne propozycje – głównie on-line.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. W kalendarzu to dzień patrona tłumaczy – świętego Hieronima, który tłumaczył Biblię. Warto w tym dniu przypomnieć o roli wybitnych tłumaczy i ich działalności oraz znaczeniu tłumaczeń dla całego świata.

Z uwagi na obecne warunki trudno organizować pewne wydarzenia o charakterze masowym, natomiast to nie wyklucza świętowania. Jedną z propozycji jest zwiedzenie wirtualnej wystawy „Portrety przekładu” zorganizowanej przez EUNIC Warszawa (Stowarzyszenia Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej w Warszawie), Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, gdański Instytutu Kultury Miejskiej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Jest dostępna od dziś na stronie internetowej dzientlumacza.pl.

Na stronie internetowej trzydzieścioro znakomitych tłumaczy i tłumaczek przedstawia i poleca użytkownikom ulubioną, najbardziej wartościową lub najnowszą książkę we własnym tłumaczeniu. Niektórzy czytają fragmenty swoich przekładów. Organizatorzy wystawy wyszli z założenia, że tłumacze i tłumaczki jak mało kto znają tłumaczone teksty i rozumieją literackie kultury oryginału i tłumaczenia, a tym samym stają się naturalnymi przewodnikami po literaturze. Zaproszenie do udziału przyjęli m.in.: Magda Heydel, Monika Muskała, Jerzy Jarniewicz, Miłosz Waligórski. Na wystawie prezentowane są prawie wszystkie języki europejskie oraz gatunki literackie: poezja, proza i dramat, a nawet komiks.

Warto zobaczyć, jakie jeszcze propozycje on-line przygotowano z okazji święta tłumaczy!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza życzymy tłumaczom mnóstwa sukcesów zawodowych, realizacji ciekawych projektów translatorskich, a także satysfakcji z wykonywanej pracy!

Źródło tekstu i grafiki: http://stl.org.pl/wirtualna-wystawa-portrety-przekladu-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-tlumacza/