Agnieszka Rembiałowska, znakomita tłumaczka z języka litewskiego, została uhonorowana za swoją działalność prestiżową nagrodą im. Algisa Kalėdy. Wręczenie nagrody odbyło się w Wilnie.

5 stycznia 2023 r. w Wilnie odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowej nagrody Algisa Kalėdy. Tegoroczną laureatką została Agnieszka Rembiałowska, wybitna tłumaczka literatury litewskiej i wykładowczyni w Katedrze Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodę przyznano 14 grudnia ubiegłego roku. W uzasadnieniu czytamy, że to prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane za „tłumaczenia literatury litewskiej, rozwój dialogu międzykulturowego i upowszechnianie literatury litewskiej”.

Agnieszka Rembiałkowska ma w swoim dorobku tłumaczenia książek takich twórców jak Ieva Simonaitytė, Vidmantė Jasukaitytė, Nijolė Miliauskaitė (wspólnie z Aliną Kuzborską), Agnė Žagrakalytė, Birutė Jonuškaitė, Marius Burokas czy Vladas Braziūnas. Ten ostatni w trakcie ceremonii wręczenia nagrody wygłosił laudację na cześć laureatki. Relację z wręczenia nagrody można obejrzeć na stronie internetowej TVP Wilno.

Nagroda im. Algisa Kalėdy została ustanowiona przez Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru i ma na celu oddanie hołdu pamięci profesora, litewskiego literaturoznawcy i polonisty. Wyróżnienie jest przyznawane co roku za najważniejsze publikacje dotyczące wspólnego dziedzictwa literackiego polsko-litewskiego i komparatystyki.

Agnieszka Rembiałkowska udzieliła także bardzo ciekawego wywiadu dla TVP Wilno, w którym mówiła m.in. o swoich doświadczeniach, recepcji kultury litewskiej w Polsce, wzroście zainteresowania studiami filologii języków bałtyckich i rozszerzaniu granic języka polskiego. „To, co mnie najbardziej interesuje w tłumaczeniach, to jest to, co niematerialne, to znaczy wpuszczanie do mojego świata świata innego człowieka, spotkania w mikroskali – pomiędzy mną a autorem, pomiędzy autorem a czytelnikami, pomiędzy mną a czytelnikami” – zdradziła. Wywiad można obejrzeć tutaj.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://stl.org.pl/agnieszka-rembialkowska-laureatka-prestizowej-nagrody-litewskiej/