Znamy już laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Wśród nich znaleźli się m.in. tłumaczka Katarzyna Skórska i tłumacz Krzysztof Żaboklicki. Jakie dzieła przyniosły im tę prestiżową nagrodę?

Nagrodę Literacką Leopolda Staffa ustanowiono w 2015 r. z inicjatywy Jarosława Mikołajewskiego, wybitnego italianisty, tłumacza, poety i publicysty. W skład kapituły weszli znakomici znawcy włoskiej literatury, kultury i sztuki. Patronem Nagrody jest Leopold Staff – poeta, tłumacz, pasjonat kultury śródziemnomorskiej.

Nagrody za tłumaczenie w tym roku przyznano Katarzynie Skórskiej za przekład Uliczników P. P. Pasoliniego i Krzysztofowi Żaboklickiemu za tłumaczenie Dantego Alessandra Barbero.

Nagrodzono także Jana Slaskiego (w kategorii: In memoriam), Piotra Kępińskiego za książkę Szczury z via Veneto, Justynę Łukasiewicz za książkę Włosko-polskie pogranicze literackie za panowania Stanisława Augusta, a także Wydawnictwo Tatarak za serię książek dla dzieci „Ja, Europejczyk”, przedstawiającą kulturę europejską w całej jej złożoności. Z kolei Artur Badach i Mikołaj Baliszewski otrzymali nagrodę specjalną w kategorii „Pomost” w uznaniu pracy na rzecz relacji polsko-włoskich oraz Premio del Centro Studi Famiglia Capponi.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: http://nagrodaliterackastaffa.pl/laureaci-2022/