Niedawno nakładem Wydawnictwa Albatros ukazała się znakomita pozycja „Sekrety włoskiej kuchni” autorstwa Eleny Kostioukovitch, wybitnej tłumaczki. Wbrew pozorom nie jest to tylko książka kucharska, a prawdziwa skarbnica wiedzy o Włoszech.

Ostatnio ukazała się znakomita publikacja, która jest prawdziwą gratką dla italofilów. Chodzi o Sekrety włoskiej kuchni Eleny Kostioukovitch. Tytuł przywodzi na myśl książkę kucharską, ale ta pozycja jest czymś znacznie więcej. Na język polski przetłumaczył ją Jan Jackowicz.

Sekrety włoskiej kuchni to doskonała lektura dla tych, którzy chcą nauczyć się czerpać radość z życia. Dzięki tej książce można zrozumieć prawdziwie włoskiego ducha. Włochy to kraj, w którym kuchnię podniesiono do rangi sztuki. Nie chodzi tylko o to, co znajdzie się w menu. Kultura jedzenia sama w sobie stanowi fundament cywilizacji. Elena Kostioukovitch pokazuje Włochy właśnie od kuchni – ich historię, potrawy, zabytki, zwyczaje, tradycje, przyjemności życia. To wyjątkowe źródło wiedzy o Włoszech, wzbogacone pięknymi zdjęciami i przedmową Umberta Eco (Elena Kostioukovitch tłumaczyła jego książki).

Warto wybrać się do Włoch poprzez lekturę tej książki.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/sekrety-wloskiej-kuchni/