W tym roku przypada setna rocznica przyznania Marcelowi Proustowi prestiżowej Nagrody Goncourtów. Z tej okazji francuscy wydawcy przygotują wznowienia dzieł wybitnego pisarza. Ukażą się również jego dotąd niepublikowane dzieła.

Z okazji setnej rocznicy przyznania Marcelowi Proustowi Nagrody Goncourtów (za znakomitą powieść W cieniu zakwitających dziewcząt – drugi tom cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu) francuscy wydawcy przygotowują wznowienia dzieł Prousta. Zostaną też opublikowane jego wczesne opowiadania – dotąd nieznane czytelnikom.

W 1912 roku Marcel Proust szukał wydawcy dla swojej książki W stronę Swanna, ale bez powodzenia. Powieść ukazała się w listopadzie następnego roku, ale środki finansowe na publikację wyłożył autor. Zapłacił on nawet za pochwalne recenzje. Dziś Proust to jedna z ikon literatury – jego dzieła wciąż są wznawiane i tłumaczone na wiele języków (również polscy tłumacze mierzą się z jego dorobkiem).

Tom Le Mystérieux correspondant et autres nouvelles inédites (co z francuskiego można przetłumaczyć jako: “Tajemniczy korespondent i inne niepublikowane opowiadania”) ukaże się w październiku tego roku nakładem Éditions de Fallois. Na książkę będzie się składać dziewięć utworów napisanych przez około dwudziestoletniego Prousta. Chciał on początkowo zamieścić je w swoim debiutanckim zbiorze, ale zarzucił ten pomysł. Opowiadania znalazł w latach 50. Bernard de Fallois, docent nauk humanistycznych. Pisał on pracę doktorską o Prouście. Wówczas znalazł również rękopis nieukończonej powieści Jan Santeuil i szkic krytyczny Przeciwko Sainte-Beuve’ovi i to im poświęcił uwagę. Opowiadania ukażą się dopiero teraz – po ponad sześciu dekadach od odkrycia. Na rękopisach widać wprowadzone przez Prousta poprawki, wariacje, a nawet zmiany nazwisk bohaterów. Mamy tu do czynienia z eksperymentami narracyjnymi, niektóre stanowią swobodną medytację na temat estetyki i filozofii. Nie brak również wątków autobiograficznych.

Teraz możemy lepiej zrozumieć Prousta. Obyśmy nie musieli długo czekać na polskie tłumaczenie tych opowiadań!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/niepublikowane-dotad-wczesne-opowiadania-marcela-prousta-ukaza-sie-w-formie-ksiazki/