W Krakowie będzie przyznawana Nagroda Miasta Literatury UNESCO – tak zdecydowali radni. Będzie ona przeznaczona dla wybitnych autorów, redaktorów, tłumaczy czy ilustratorów. Laureaci zostaną wybrani na drodze konkursu.

Oto szansa na docenienie znakomitych twórców – autorów, tłumaczy, redaktorów czy ilustratorów, zwłaszcza tych z Małopolski. Chodzi o Nagrodę Miasta Literatury UNESCO (Kraków). Nowa nagroda ma za zadanie wspierać inicjatywy wydawnicze odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa, książki związane z Krakowem, a także tworzone przez krakowskich autorów.

Wnioski o przyznanie nagrody będą składać wydawcy. Nagroda będzie mieć charakter indywidualny. Laureat otrzyma tytuł pisarz/redaktor/ tłumacz/ilustrator Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, dyplom oraz nagrodę finansową w wysokości nie wyższej niż 30 tys. zł. Wysokość nagrody zostanie uzależniona od oceny wniosku, dorobku literata i planowanego budżetu publikacji. Organizacji konkursu podejmie się Krakowskie Biuro Festiwalowe, które prowadzi program Kraków – Miasto Literatury UNESCO. Twórcom projektu zależy na tym, aby książki czy tłumaczenia były związane w jakiś z Krakowem. Chcą wspierać lokalne środowisko wydawnicze i artystyczne. Każdego roku może być przyznana więcej niż jedna nagroda. Warunkiem ubiegania się o to wyróżnienie będzie podpisanie umowy autora z wydawcą. Być może pierwszą edycję konkursu uda się rozstrzygnąć do czerwca.

Warto przypomnieć, że w 2013 roku Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. To ułatwia międzynarodową współpracę na obszarze literatury.

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,w-krakowie-przyznawana-bedzie-nagroda-miasta-literatury-unesco,4795.html