O hieroglifach egipskich
Czy są tu miłośnicy starożytnego Egiptu? Niedawno ukazało się wznowienie znakomitej książki Andrzeja Ćwieka „Hieroglify egipskie. Mowa bogów”. Ta pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.
Andrzej Ćwiek jest wybitnym archeologiem i pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ukończył Wydział Archeologii w Warszawie, pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wielokrotnie uczestniczył w pracach wykopaliskowych nad Nilem. Jest autorem książek poświęconych historii starożytnego Egiptu. Właśnie ukazało się wznowienie jednej z nich – Hieroglify egipskie. Mowa bogów. Obecnie językiem urzędowym Egiptu jest język arabski, ale w starożytności panował język hieroglifów – fascynujący aż do dziś!
Żyjemy w przeświadczeniu, że tradycja i kultura europejska wywodzą się ze starożytnej Grecji i Rzymu. Zapominamy jednak o starożytnych Egipcjanach lub po prostu jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nie tylko religii czy filozofii, ale także m.in. języka. To dzięki Egipcjanom ktoś może nosić imię Zuzanna lub Onufry. To dzięki nim znamy słowa takie jak: bazalt, heban czy chemia. No i to wreszcie dzięki Egipcjanom dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny.
Z podziwem patrzymy na niezrozumiałe teksty na ścianach egipskich świątyń i grobowców. A gdybyśmy spróbowali je odczytać, przetłumaczyć? Zajrzenie w niezwykły świat hieroglifów może przynieść ze sobą zdumiewające odkrycia i wielką satysfakcję, gdy uda nam się rozszyfrować to, co przez wieki było ukryte i tajemnicze. Kamienie zaczynają wtedy mówić, a mają naprawdę wiele do powiedzenia.
Warto wybrać się w taką podróż do Egiptu!
Źródło tekstu i grafiki: https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/hieroglify-egipskie-wyd-ii/