Czy są tu miłośnicy starożytnego Egiptu? Niedawno ukazało się wznowienie znakomitej książki Andrzeja Ćwieka „Hieroglify egipskie. Mowa bogów”. Ta pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Andrzej Ćwiek jest wybitnym archeologiem i pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ukończył Wydział Archeologii w Warszawie, pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wielokrotnie uczestniczył w pracach wykopaliskowych nad Nilem. Jest autorem książek poświęconych historii starożytnego Egiptu. Właśnie ukazało się wznowienie jednej z nich – Hieroglify egipskie. Mowa bogów. Obecnie językiem urzędowym Egiptu jest język arabski, ale w starożytności panował język hieroglifów – fascynujący aż do dziś!

Żyjemy w przeświadczeniu, że tradycja i kultura europejska wywodzą się ze starożytnej Grecji i Rzymu. Zapominamy jednak o starożytnych Egipcjanach lub po prostu jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nie tylko religii czy filozofii, ale także m.in. języka. To dzięki Egipcjanom ktoś może nosić imię Zuzanna lub Onufry. To dzięki nim znamy słowa takie jak: bazalt, heban czy chemia. No i to wreszcie dzięki Egipcjanom dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny.

Z podziwem patrzymy na niezrozumiałe teksty na ścianach egipskich świątyń i grobowców. A gdybyśmy spróbowali je odczytać, przetłumaczyć? Zajrzenie w niezwykły świat hieroglifów może przynieść ze sobą zdumiewające odkrycia i wielką satysfakcję, gdy uda nam się rozszyfrować to, co przez wieki było ukryte i tajemnicze. Kamienie zaczynają wtedy mówić, a mają naprawdę wiele do powiedzenia.

Warto wybrać się w taką podróż do Egiptu!

Źródło tekstu i grafiki: https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/hieroglify-egipskie-wyd-ii/