17 lipca 2019 r. w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Żydowskie ABC”. Tym razem wybitni specjaliści porozmawiają o tym, na czym polega taniec izraelski i jakie ma znaczenie dla żydowskiej kultury. 

„Żydowskie ABC” to znakomite warsztaty dla osób zaciekawionych kulturą żydowską, uczących się jidysz czy hebrajskiego. Wiele z nich wynieść mogą także osoby zajmujące się tłumaczeniami z tych języków. Znakomity tłumacz musi nie tylko znać język, ale także specyfikę obszaru, na którym obowiązuje język, z jakim pracuje dany tłumacz.

Najbliższe spotkanie w ramach tego cyklu odbędzie się 17 lipca 2019 r. o godz. 18 w Muzeum POLIN w Warszawie. Będzie ono poświęcone kwestii tańca w żydowskiej kulturze. W jakich sytuacjach tańczą Żydzi? Na czym polega specyfika izraelskiego tańca? Jakie ma on znaczenie i funkcje podczas uroczystości religijnych? Uczestnicy warsztatów poznają też podstawowe kroki.

O znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej opowie rabinka Małgorzata Kordowicz (lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach, redaktorka polsko-żydowskich periodyków, autorka cenionych publikacji – np. polsko-hebrajskiego modlitewnika dla dzieci). Dyskusję wokół podstawowych pojęć dotyczących kultury żydowskiej poprowadzi Piotr Kowalik (historyk-dydaktyk, współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, autor programów szkolnych i podręczników, do nauczania kultury i historii żydowskiej) z Muzeum POLIN. Za część warsztatową odpowiedzialna jest Monika Leszczyńska, instruktorka tańca z Grupy Tańca Izraelskiego „Snunit”.

Wstęp wolny.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/taniec-po-izraelsku-spotkanie-z-cyklu-zydowskie-abc