Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się kolejna książka poświęcona Korei Południowej – „Kraj niespokojnego poranka”. Roman Husarski, dziennikarz, członek Polskiego Towarzystwa Koreanistycznego, próbuje spojrzeć na przedmiot swojej fascynacji od zupełnie nowej strony.

Korea Południowa to kraj fascynujący nas coraz bardziej. Pojawiają się kolejne książki, których autorzy usiłują wytłumaczyć fenomen tego miejsca, jego złożoność. Ostatnio do księgarń trafiła kolejna – reportaż Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej Romana Husarskiego.

Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy k-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne, korzystamy z nowinek technicznych i z zapartym tchem oglądamy kolejne nagradzane filmy. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność.

Roman Husarski w swojej znakomitej książce porzuca stereotypy i uproszczenia. Odwiedzając Koreę, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, o zależnościach japońsko-koreańskich, o skomplikowanych relacjach z Koreą Północną. Co najważniejsze – rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych rozmów wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Warto wybrać się w tę podróż i odkryć Koreę Południową na nowo!

Źródło tekstu i grafiki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kraj-niespokojnego-poranka