24 lutego 2022 r. w Krakowie odbędzie się dyskusja „Głosy z Białorusi”. Będzie ona poświęcona literaturze białoruskiej w Polsce oraz polskiej literaturze na Białorusi. Transmisja z wydarzenia będzie również dostępna on-line.

24 lutego o godz. 18.00 Pałac Potockich w Krakowie (Rynek Główny 20) zaprasza na dyskusję „Głosy z Białorusi” poświęconą białoruskiej i polskiej literaturze. Spotkanie będzie można obejrzeć również przez internet – transmisja online będzie miała miejsce na profilu facebookowym Staromiejskiego Domu Kultury.

Rezydencje twórcze dla pisarzy, pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek mają długą tradycję. Luter tłumaczył Biblię na język niemiecki ukryty na zamku Wartburg, Akademia Francuska w Rzymie przyjmuje swoich stypendystów od kilku wieków… Do dzisiaj główną ideą pozostaje stworzenie rezydentom i rezydentkom miejsca, w którym będą mogli pracować w skupieniu i spokoju nad książkami czy tłumaczeniami.

W zmieniających się realiach to właśnie wybitne pisarki i znakomici pisarze dają nam klucz do zrozumienia białoruskiej rzeczywistości zawieszonej między dniem dzisiejszym i jutrem. Co polska literatura może zaoferować białoruskiemu czytelnikowi? Gdzie w Polsce szukać książek o naszych sąsiadach z Białorusi? O tłumaczeniu, wydawaniu oraz pisaniu literatury białoruskiej po 2020 roku odpowiedzą: Maria Puszkina, Hanna Jankuta, Alhierd Bacharewicz, Laurynas Vaiciunas, Andrej Chadanowicz. Rozmowę poprowadzi Joanna Bernatowicz.

Warto wziąć udział w tym spotkaniu – i lepiej poznać literaturę białoruską!

Źródło tekstu i grafiki: https://sdk.pl/wydarzenia/glosy-z-bialorusi-rozmowa-o-literaturze/