Niedawno w naszych księgarniach ukazała się znakomita książka poświęcona kwestiom językowym. Na końcu języka to wywiad-rzeka z profesorem Andrzejem Pisowiczem – wybitnym językoznawcą i tłumaczem, który przeprowadzili Kornelia Mazurczyk i Zbigniew Rokita.

Na końcu języka to wyjątkowy wywiad-rzeka z profesorem Andrzejem Pisowiczem  (językoznawcą, tłumaczem, specjalizującym się w językach ormiańskimperskimosetyjskim i kurdyjskim, autorem takich książek jak Gramatyka ormiańska i Gramatyka kurdyjska Sorani. Wariant używany w Erbilu). Kolejne rozmowy z Kornelią Mazurczyk i Zbigniewem Rokitą składają się na wielowątkową opowieść o intrygujących relacjach zachodzących między językiem, polityką i kulturą.

Andrzej Pisowicz zabiera czytelnika w swoistą podróż w czasie i przestrzeni – od starożytności, (to właśnie wtedy dokonała się swoista rewolucja językowa – greccy uczeni zaczęli pisać od lewej do prawej), aż do XIX-wiecznej Warszawy, gdzie Henryk Sienkiewicz w 1900 roku wymyślił słowo „pocztówka”. Poznamy też m.in. popularny w Związku Radzieckim skrót MELS (od Marks-Engels-Lenin-Stalin). Na końcu języka to publikacja, dzięki której można się dowiedzieć, jak mechanizmy językowe zmieniają bieg historii i świat.

Warto sięgnąć po tę doskonałą książkę i poznać fascynujące tajemnice języka!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl/wydawnictwa/149-andrzej-pisowicz-kornelia-mazurczyk-zbigniew-rokita-na-koncu-jezyka.html