Niedawno do naszych księgarń trafił ciekawy reportaż poświęcony naszym południowym sąsiadom. Mowa o książce „Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji” wybitnego reportera Andreja Bána.

Parę miesięcy temu Wydawnictwo Książkowe Klimaty wydało znakomitą pozycję poświęconą Słowacji. Autorem Słonia na Zemplinie jest Andrej Bán, wybitny reporter, fotograf i publicysta, ceniony m.in. za fotoreportaże z obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Laureat wielu prestiżowych nagród. Słoń na Zemplinie to pierwsza jego książka przetłumaczona na język polski. Autorem tłumaczenia jest Miłosz Waligórski.

Od kiedy mieszkańcy Hybia w kraju Żylińskim zakładają piżamy? Kto w Austro-Węgrzech mógł sobie pozwolić na jazdę koleją za symboliczną koronę? W którym słowackim rejonie w czasie II wojny światowej mieszkało najwięcej donosicieli? Jaka kara groziła w czasach Gottwalda za otrucie kury? Co mieli na myśli emeryci i renciści z Bańskiej Szczawnicy, gdy w 1941, gdy skandowali: „Żądamy podeszew”? Ilu Słowaków przypada na jednego niedźwiedzia? Co robił włoski cyrkowiec na czubku wieży widokowej w Svidníku?

Słowacja – tak bliska, a tak w gruncie rzeczy nieznana. Warto ją sobie przybliżyć z książką Andreja Bána. Może się ona przydać również tłumaczom języka słowackiego! Warto przypomnieć, że wybitny tłumacz nie tylko zna język, z którym pracuje, ale też orientuje się w kulturze kraju, w którym używa się owego języka!

Źródło tekstu i grafiki: https://sklep.ksiazkoweklimaty.pl/ksiazka/sloń-na-zemplinie-opowiesci-ze-slowacji,9788365595249