Do naszych księgarń właśnie trafiła kolejna książka poświęcona Korei Południowej. Tym razem poznamy ten fascynujący kraj od strony kobiet – w znakomitym reportażu Anny Sawińskiej.

Korea Południowa coraz bardziej ciekawi Polaków. Znamy to państwo przez smaki (choćby kimchi, które podbija coraz więcej restauracji), praktyki kosmetyczne czy popkulturę (światowej sławy boysbandy, a także seriale telewizyjne, piosenki) bądź nowinki techniczne. A jak wygląda Korea oczami kobiet? Tego możemy się dowiedzieć z reportażu Anny Sawińskiej. Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej. Ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Jihye mnóstwo czasu i środków finansowych poświęca na to, by dopasować się do kanonu koreańskiego piękna. Jiyoung wiele lat zajęło zrozumienie, że nie musi spełniać oczekiwań mężczyzn. Eunju po dzieciństwie spędzonym na emigracji miała problem z dostosowaniem się do rygorystycznych wymogów rodzimej kultury. Singielka Haesoo realizuje się w branży producentów gier VR. To bohaterki tej książki.

Anna Sawińska, która przez kilkanaście lat mieszkała w Seulu, poznała świat koreańskich kobiet od podszewki. Próbuje wytłumaczyć specyfikę tego świata. To świat, który zmienia się zaskakująco powoli, jest pełen nierówności i szowinizmu, przemilczanej przemocy domowej i presji, by dostosować się do sztywnych struktur rodzinnych i społecznych. Bywa zaskakujący, z daleka wydaje się też bardzo odmienny od naszego. Jednak – jak mówi autorka – na poziomie tego, co prawdziwie istotne, jest to książka o kobietach, bez względu na to, gdzie się urodziły i jakim językiem mówią.

Warto zobaczyć Koreę Południową od tej strony! To może być pozycja bardzo cenna dla tłumaczy języka koreańskiego, którzy chcą lepiej poznać Koreę, jej przemiany i rządzące nią reguły.

Źródło tekstu i grafiki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/przesloniety-usmiech