W maju w naszych księgarniach ukazała się ciekawa pozycja poświęcona Pradze. Jej autor, Mariusz Surosz, wybitny historyk, eseista i dziennikarz od lat zagłębia tajemnice historii i kultury Czech.

Niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne została wydana kolejna znakomita pozycja poświęcona czeskiej stolicy – Praga. Czeskie ścieżki. Mariusz Surosz, polski eseista, historyk i dziennikarz, od dawna przygląda się naszym czeskim i słowackim sąsiadom. Jego książki cieszą się także uznaniem Czechów – były tłumaczone na język czeski.

Praga to miasto, które od stuleci przyciąga, fascynuje i inspiruje, nie pozwala o sobie zapomnieć. Mariusz Surosz w swojej książce tropi miejsca i symbole związane z kształtowaniem się czeskich mitów. Podąża śladami historii i kultury – spaceruje wśród pomników i kamienic, ogląda obrazy, słucha muzyki. Zwraca szczególną uwagę na dziedzictwo dwóch Janów – Husa i Žižki – oraz husytyzmu, który przez wieki dawał niewielkiemu narodowi siłę przetrwania. W jego esejach ożywają rzeźby Bohumila Kafki, muzyka Bedřicha Smetany, sgraffita Mikoláša Aleša czy hokej. Jak się okazuje, czeskość wiele razy była zagrożona, a złota Praga musiała walczyć o swoją tożsamość.

Warto wybrać się do Pragi – z tym wyjątkowym przewodnikiem!

Źródło tekstu i grafiki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/praga