Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało kolejną znakomitą pozycję z serii „Świat dla dociekliwych”. Tym razem zaprasza najmłodszych czytelników-podróżników do Wietnamu. Przewodnik „Xin chào” trafił już do księgarń.

Szósty tom serii „Świat dla Dociekliwych” został poświęcony Wietnamowi – krainie smoków, myszojeleni, pól ryżowych i pływających wiosek. Xin chào Wietnam dla dociekliwych to fascynujący przewodnik. Autorkami są Tôn Vân Anh, wybitna wietnamska dziennikarka, tłumaczka, aktorka i asystentka kulturowa oraz Monika Utnik-Strugała, italianistka, autorka książek dla dzieci (w tym poświęconej Włochom i włoskiej kulturze Mamma Mia! Włochy dla dociekliwych).

Z tej książki czytelnik dowie się m.in. gdzie rośnie pieprz, po co w dżungli przydają się tunele, jak wygląda myszojeleń i czy żółw może uratować kraj przed wrogiem. Nie brakuje też ciekawostek językowych (dlaczego zamiast „Jak się masz”, mówi się: „Jadłeś już ryż?”?). Wietnam to kraj, którego mieszkańcy piszą wiersze na kapeluszach, pływają w koszach, a w ich menu znajdują się smocze oczy. W Wietnamie gra się na kamieniach, spektakle wystawia się na wodzie, obowiązują dwa różne kalendarze, w domach stoją ołtarze, wszystkie imiona mają swoje znaczenia. Najmłodsi czytelnicy na pewno chętnie go odwiedzą!

Takie pozycje są ważne – otwierają dziecko na świat, pomagają lepiej go poznać, rozbudzają zainteresowanie innymi kulturami, uczą tolerancji. Dzisiejszy czytelnik Xin chào w przyszłości może odwiedzi Wietnam turystycznie, będzie się uczył języka wietnamskiego albo będzie się zajmował tłumaczeniami na język wietnamski.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-xin_cho.html