W Krakowie powstanie pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi. Jego patronem będzie Stanisław Lem. Biuro tłumaczeń Lingua Lab ma przyjemność uczestniczyć w realizacji tego projektu.

Miasto Kraków podczas niedawnej konferencji prasowej ogłosiło, że w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Lingua Lab będzie miało swój udział w powstaniu Centrum – powierzono nam wykonanie wszystkich tłumaczeń w ramach tego projektu.

Centrum zostanie zbudowane na należącej do miasta jednohektarowej działce przy ul. Na Zjeździe 8 nieopodal innych instytucji kultury – Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, w pobliżu estakady kolei aglomeracyjnej, Muzeum Podgórza oraz terenów zielonych Bulwarów Wiślanych. Historyczny budynek Składu Solnego dawna zamierzano zmienić w przestrzeń kultury. Inicjatorzy projektu ogłosili międzynarodowy konkurs na wizję Planety Lem. Ma to na celu rewitalizację XVIII-wiecznego budynku magazynu solnego i dobudowę nowego obiektu po jego wschodniej stronie. Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć tutaj.

Patronem Centrum będzie Stanisław Lem – wybitny polski twórca, jeden z najczęściej tłumaczonych rodzimych pisarzy. W swoich książkach podejmował uniwersalne, aktualne również dla dzisiejszego czytelnika tematy. Ważną częścią inwestycji będzie nowoczesna wystawa dedykowana uniwersum tematycznemu powieści Stanisława Lema. Oczywiście w tym miejscu będzie się pielęgnować także pamięć o dorobku twórczym innych wybitnych pisarzy, zwłaszcza tych związanych z Krakowem, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, a także znakomitych tłumaczy, ilustratorów czy autorów książek dla dzieci. Koncepcję wystawy głównej przygotowało studio Tengent według pomysłu Jacka Dukaja. Wystawa jest zbudowana wokół ważnych dla Lema zagadnień – osiągnięć technicznych, nowoczesnych technologii, przypadku, ewolucji, obcości i granicy poznania.

Centrum literackie w Składzie Solnym będzie pierwszym w kraju miejscem poświęconym nowoczesnej refleksji nad językiem. Stąd w przygotowaniu jest także dodatkowa wystawa stała poświęcona językowi (w szczególności polskiemu we wszystkich jego odmianach) oraz komunikacji. Planuje się ekspozycje ruchome przypominające znaczące postaci literackiego Krakowa, nowoczesne, modułowe sale wielofunkcyjne przygotowane z myślą o festiwalach i innych wydarzeniach literackich, jak również mediatekę, kawiarnio-księgarnię i przestrzeń coworkingową dla środowisk literackich Krakowa.

Warto przypomnieć, że tego typu interdyscyplinarne placówki wykorzystujące w swojej misji najnowocześniejsze technologie, interaktywne instalacje i obiekty przestrzenne pozwalające na przystępne przedstawianie zagadnień językowych istnieją na całym świecie. Dobrze, że jedna z nich powstanie teraz w Polsce. W Lingua Lab dobrze wiemy, jak ważne jest dbanie o dziedzictwo językowe – tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że choć w niewielkim stopniu będziemy uczestniczyć w realizacji budowy Centrum, dostarczając tłumaczenia tekstów związanych z tą inwestycją.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.bryla.pl/bryla/1,108102,23868861,planeta-lem-nowy-dom-dla-literatury-i-jezyka-w-krakowie.html