Ostatnio w Czechach ukazała się antologia opowiadań wybitnych współczesnych polskich autorów piszących horrory. To znakomite przedsięwzięcie. Czeski tytuł to: „Polské noční můry”.

Nasi południowi sąsiedzi poznają polskie horrory – a to za sprawą antologii Polské noční můry, która niedawno trafiła do czeskich księgarń. Ten tytuł można przetłumaczyć jako „Polskie koszmary”.

Tę książkę wydała oficyna Golden Dog – w jej ofercie znajduje się już jeden polski horror Miasteczko Roberta Cichowlasa i Łukasza Radeckiego (czeski tytuł to Městečko). Jak możemy przeczytać na stronie internetowej wydawcy – zdecydowano się na przekrój polskiej grozy z ostatnich lat, by pokazać różnorodność polskiego horroru, tak pod względem podejścia do gatunku, jak i stylu: jak pisze wydawca: „Tajemnicze historie, niepokojące spotkania z paranormalnymi zjawiskami, dramaty psychologiczne, słowiański horror, klimatyczne wątki pogrążające się w najczarniejszej i najgłębszej ciemności lub wręcz przeciwnie, wznoszące się na kosmiczne wyżyny”.

To 17 opowiadań 17 autorów. Wybrał je i przetłumaczył Honza Vojtišek. W książce znalazły się teksty Agnieszki Biskup, Roberta Cichowlasa, Magdaleny Marii Kałużyńskiej, Tomasza Czarnego, Sylwii Błach, Wojciecha Guni, Karoliny Kaczkowskiej, Macieja Szymczaka, Dagmary Adwentowskiej, Dawida Kaina, Anny Musiałowicz, Roberta Ziębińskiego, Agnieszki Kwiatkowskiej, Tomasza Siwca, Carli Mori, Michała Stonawskiego i Łukasza Radeckiego.

Czy polskie horrory przestraszą nowych czytelników? Przekonamy się niebawem!

Źródło tekstu: https://zupelnieinnaopowiesc.com/2023/01/31/antologia-wspolczesnego-polskiego-horroru-wydana-w-czechach-polske-nocni-mury/