Niedawno ukazała się wyjątkowa książka poświęcona włoskiej kuchni. Chodzi o „Italię na talerzu”. Autorem jest Francois-Regis Gaudry. To zaproszenie na wyjątkową wyprawę do Włoch!

Francois-Regis Gaudry, francuski dziennikarz i krytyk kulinarny, zaprasza czytelników na wyjątkową podróż po Włoszech! Italia na talerzu to aż 5 kilogramów wiedzy o Italii. Menu jest bardzo bogate. To 350 tematów, 1300 produktów, setki anegdot i historii i oczywiście przepisów. Tę pozycję – w tłumaczeniu Aleksandry Weksej, Agnieszki Dywan i Pawła Łapińskiego – opublikowało krakowskie Wydawnictwo Znak Koncept.

Ta wielka księga, pełna zdjęć, pięknych ilustracji, map, przydatnych wykresów, porywających anegdot i portretów wybitnych postaci, to pierwsza taka encyklopedia kuchni włoskiej. Czytelnicy znajdą tu przepisy na dania, które trzeba znać. Zachwycą się klasycznymi i nowoczesnymi potrawami ze wszystkich regionów Italii. Poznają najlepsze włoskie produkty: makarony, mięsa, sery, przyprawy, wina, piwa, likiery, kawy. Czy Leonardo da Vinci był wegetarianinem? Jaka jest różnica między cappuccino, macchiato i mocaccino? Czy można zrobić tiramisu bez alkoholu? Dlaczego śmietana dodana do carbonary to prawdziwe kulinarne przestępstwo? Czy gnocchi można jeść również na deser?

Warto odwiedzić z tą książką Włochy od kulinarnej strony!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/italia-na-talerzu-gaudry-francois-regis-228532