Ramen domowym sposobem? Tak, to możliwe – na przykład z książką kucharską Briana McDuckstona, która niedawno pojawiła się w naszych księgarniach. To wspaniała podróż po smakach i tajemnicach japońskiej kuchni.

Dziś ramen – obok sushi – może zostać uznany za największy towar eksportowy Japonii. To znakomite danie pokochał cały świat. O fenomenie tego japońskiego specjału pisze m.in. koneser ramenu Brian McDuckston w książce Ramen w domu wydanej ostatnio przez Poradnię K. Tę pozycję przetłumaczyła Magdalena Gendźwiłł.

Na tę znakomitą książkę kucharską składa się ponad 100 klasycznych i kreatywnych, ale także prostych przepisów na zupy, tare, makarony i przystawki oraz dodatki (poznacie przepis m.in. na shio ramen z zielonymi warzywami, chashumen z boczkiem, ostry miso ramen, ramen tonkotsu, smażony makaron czy wegański hiyashi chuka). Do tego mamy tu sporo ciekawostek o japońskiej kuchni i kulturze. Wszystko podane w przystępny i ciekawy sposób – w sam raz dla domowych szefów kuchni.

Dzięki tej książce możemy poznać unikalne smaki Japonii. Warto wybrać się w tę kulinarną podróż – i włączyć ramen do codziennego menu!

Źródło tekstu i grafiki: https://sklep.poradniak.pl/ramen-w-domu-brian-macduckston