Staromiejski Dom Kultury w Warszawie startuje z drugim programem rezydencji literackich dla wybitnych tłumaczy, tłumaczek, pisarzy i pisarek. Tym razem zaproszenie obejmuje twórców z Białorusi.

Staromiejski Dom Kultury rusza z drugim programem warszawskich rezydencji literackich. Tym razem jest on przeznaczony dla białoruskich pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek. To kilka twórczych tygodni w centrum Warszawy, pod opieką Staromiejskiego Domu Kultury. Ogłoszono dwa nabory. Organizatorzy wybiorą co najmniej pięć osób na pobyty o długości od 2 do 6 tygodni.

W ramach rezydencji twórczych SDK pragnie włączyć zagraniczne pisarki i tłumaczki oraz zagranicznych pisarzy i tłumaczy do warszawskiego świata literackiego. Można spędzić kilka tygodni w Warszawie i poznać lokalną scenę artystyczną, historię miasta oraz kulturalną ofertę stolicy. Rezydentom zapewniane są mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium finansowe w wysokości 120 zł za każdy dzień pobytu, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność domu kultury.

Kandydaci powinni mieć w dorobku co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie i aktualny projekt w trakcie realizacji. Muszą komunikować się w języku angielskim lub polskim.

Nabór 1 obejmuje pobyty od stycznia do czerwca 2022 r. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 grudnia 2021 r. Wyniki zostaną ogłoszone 13 grudnia 2021 r. W przypadku naboru 2 termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 maja 2022 r., a pobyt można zorganizować między lipcem i grudniem przyszłego roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 31 maja 2022 r.

Proces składania wniosków opisano na stronie internetowej Staromiejskiego Domu Kultury – czyli tutaj.

Warto skorzystać z takiej szansy!

Źródło tekstu: http://stl.org.pl/rezydencje-w-warszawie-dla-tworcow-z-bialorusi/