Ruszył nabór zgłoszeń na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie. O pobyt mogą się ubiegać poeci, pisarze, redaktorzy i naukowcy oraz tłumacze. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 kwietnia 2021 roku.

Pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy mogą przesyłać zgłoszenia do programu rezydencji literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy będą mogli przebywać w mieszkaniu wybitnej poetki przez miesiąc, a także otrzymają stypendium finansowe. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 kwietnia 2021 roku.

„Rezydencje literackie są popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. Chodzi w nich o to, by zapewnić pisarzom, tłumaczom lub naukowcom warunki do pracy: albo w miastach, połączone zwykle z dostępem do miejskich bibliotek czy galerii, albo – wprost przeciwnie – oddalone od miejskiego zgiełku” – tłumaczy Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Program rezydencji organizuje Fundacja Wisławy Szymborskiej. Wybrani przez fundację twórcy oprócz mieszkania i stypendium otrzymają także dostęp do archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja oferuje ponadto zorganizowanie spotkania autorskiego w Krakowie.

Organizatorzy pragną pomóc uczestnikom, zapewnić im lepsze warunki pracy i przyczynić się w ten sposób do rozwoju szeroko pojętej kultury. Dzięki temu mogą oni pracować w spokoju nad książkami czy tłumaczeniami.

Informacje o programie, szczegółowy regulamin, a także formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej projektu: mieszkanieszymborskiej.pl.

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/ruszyl-nabor-zgloszen-na-rezydencje-literackie-w-mieszkaniu-wislawy-szymborskiej/