Wczoraj w Chinach zakończył się Rok Bawoła i tym samym rozpoczął się Rok Tygrysa – będzie on trwał aż do 21 stycznia 2023 roku. Czego można spodziewać się w tym roku? Co przyniesie?

1 lutego 2022 roku w Chinach zakończył się Rok Bawoła rozpoczął się Chiński Rok Tygrysa. Nowy Rok (inaczej: Święto Wiosny) to jedno z najważniejszych świąt w księżycowo-słonecznym chińskim kalendarzu. Jest świętem ruchomym, obchodzi się je przeważnie w połowie stycznia lub w pierwszej połowie lutego. Data zależna jest od kalendarza lunarnego podporządkowanego fazom księżyca.

Święto wiosny wiąże się z wieloma interesującymi tradycjami, zwyczajami. Przykładowo zanim upłynie stary rok, należy m.in. spłacić zobowiązania finansowe, zakończyć spory. Chińczycy mają w tym czasie wolne. W całym kraju odbywają się specjalne spektakle czy koncerty, a także pokazy fajerwerków. To też czas największej migracji na świecie. Obchody kończą się 15 dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego podczas obchodów Święta Lampionów.

W chińskim kalendarzu księżycowym znaki zodiaku są podporządkowane nie miesiącom czy okresom w ciągu roku, ale poszczególnym latom. Jest ich dwanaście. Na każdy rok przypada jedno zwierzę (szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia). Każdy patron ma przypisany sobie jeden z pięciu żywiołów: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Tygrys wspierany jest przez wodę.

Tygrysa utożsamia się z siłą, odwagą i szczęściem. Ma w sobie mnóstwo energii, jest skory do pomocy. Lubi wyzwania i współzawodnictwo. Cechuje go też nieprzewidywalność, impulsywność i apodyktyczną. Ich żywioł – woda – sprawia, że tygrysy odznaczają się odpowiedzialnością, lojalnością i inteligencją. Zodiakalne Tygrysy często piastują stanowiska kierownicze. Możemy je odnaleźć również wśród sportowców czy artystów.

Zgodnie z chińskimi wierzeniami, to będzie rok odwagi, przygód, a także nadmiernej aktywności.

Wraz z rozpoczęciem Roku Tygrysa można się spodziewać większego zapotrzebowania na tłumaczenia z języka chińskiego i na język chiński.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.chinskiraport.pl/blog/rok-tygrysa/