Rozpoczął się Chiński Rok Królika (następujący po Roku Tygrysa). Święto Wiosny – bo tak inaczej określa się Nowy Rok – to jedno z najważniejszych świąt w księżycowo-słonecznym chińskim kalendarzu.

22 stycznia 2022 roku rozpoczął się Chiński Rok Królika (inna nazwa to Rok Kota). Nowy Rok (czyli Święto Wiosny) jest świętem ruchomym, obchodzonym przeważnie w połowie stycznia lub pierwszej połowie lutego. Data zależna jest od kalendarza lunarnego, który podporządkowano kolejnym fazom księżyca.

W chińskim kalendarzu księżycowym znaki zodiaku są podporządkowane nie miesiącom czy okresom w ciągu roku, ale poszczególnym latom. Jest ich dwanaście. Na każdy rok przypada jedno zwierzę (szczur, bawół, tygrys, królik (lub kot), smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia). Każdy patron ma przypisany sobie jeden z pięciu żywiołów – są to: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Tegoroczny znak to Królik Wody.

Chiński Królik jest miłośnikiem rutyny, dlatego ten rok będzie służył szukaniu drogi do wewnętrznego spokoju. To dobry czas na samorozwój, ambitne dążenie do celu, ale także docenianie małych rzeczy i wzmacnianie więzi międzyludzkich.

Warto przypomnieć, że Święto Wiosny wiąże się z wieloma interesującymi tradycjami, zwyczajami. Przykładowo zanim upłynie stary rok, należy m.in. spłacić zobowiązania finansowe, zakończyć spory. Inaczej niż w tradycji europejskiej, w ten dzień Chińczycy spotykają się z rodziną. Obowiązują dni wolne od pracy. W całym kraju odbywają się zazwyczaj specjalne spektakle czy koncerty, a także pokazy fajerwerków. To też czas największej migracji na świecie (choć w tym roku nie jest ona wskazana). Obchody kończą się 16 dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego podczas obchodów Święta Lampionów.

Skoro rozpoczął się Rok Królika można się spodziewać większego zapotrzebowania na tłumaczenia z języka chińskiego i na język chiński.

Źródło tekstu i grafiki:
https://www.well.pl/life/148/chinski_nowy_rok_2023_kiedy_zaczyna_sie_i_co_przyniesie_rok_krolika,10913.html