Ostatnio nakładem Wydawnictwa Znak z Krakowa ukazała się znakomita książka poświęcona japońskiej kuchni – „Tokio – kultowe przepisy”. Jej autorką jest Maori Murota. To zaproszenie do kulinarnej podróży po Kraju Kwitnącej Wiśni.

Czyżby kolejna książka kucharska? Nie, Tokio kultowe przepisy to coś więcej. Maori Murota odczarowuje kuchnię japońską, aby zrozumiał ją każdy, kto chce poznać kulturę tego kraju. Proponuje kulinarny przewodnik po świecie, smaków, zapachów i receptur. Tę pozycję przetłumaczyła Agnieszka Dywan.

Maori Murota dorastała w Tokio, a do napisania tej książki zainspirowały ją wspomnienia z dzieciństwa. Pracowała w Nowym Jorku i Indonezji, by ostatecznie osiąść we francuskiej stolicy, gdzie jest szefową kuchni i prowadzi warsztaty gotowania autentycznych japońskich potraw domowych. Dobrze wie, jak tłumaczyć ludziom Zachodu kulturę Wschodu, czyniąc ją zrozumiałą i przystępną.

Na jej książkę składa się ponad 100 unikatowych przepisów. W menu znajdziemy nie tylko na sushi, miso czy ramen, ale także na słone placki senbei, pierożki gyoza, wariacje makaronu soba i udon, marynowane warzywa czy pulpeciki z kurczaka tsukuné, receptury na japońskie słodkości (m.in. daifukumochi, czyli nadziewane ciastka ryżowe, ciasto z matchą, biszkopty, lody i sorbety, jakich próżno szukać w Europie). Każdy przepis jest opatrzony jasnymi i zwięzłymi informacjami o technikach gotowania i najważniejszych składnikach.

Czytelnik odwiedzi zatłoczone tokijskie bary z przekąskami, przespaceruje się po tętniących życiem ulicach, zajrzy do kultowych restauracji w Tokio, pozna wybitnych ludzi i zaskakujące smaki jednej z największych gastronomicznych metropolii świata. Warto wybrać się w tę smakowitą podróż.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/tokio-kultowe-przepisy-murota-maori-203857