Ostatnio do naszych księgarń trafiła kolejna książka o Chinach – „Chiny bez makijażu”. Autor, Marcin Jacoby, jest wybitnym sinologiem, literaturoznawcą, a także tłumaczem. To nowe, uzupełnione wydanie jego opowieści o Państwie Środka.

Niedawno na księgarniane półki wróciła książka Chiny bez makijażu. Została uzupełniona. Jej autor, Marcin Jacoby, jest profesorem Uniwersytetu SWPS w Warszawie, znakomitym sinologiem, literaturoznawcą, zajmuje się również tłumaczeniami. Po raz kolejny zaprasza czytelnika do Chin.

Ta książka nie jest ani dziełem naukowym, ani dziennikarskim reportażem, nie są to też beztroskie zapiski z podróży. Nie ogranicza się do zamierzchłych czasów, nie jest także politologiczną czy ekonomiczną analizą współczesnego kraju. To przede wszystkim rzecz o chińskiej teraźniejszości, opowiedziana w kontekście historycznym i kulturowym. Tylko w ten sposób można spróbować wznieść się ponad uproszczenia i stereotypy i zastanowić się, jaki naprawdę jest ten wielki kraj. Czy Chiny to archaiczna dyktatura, czy może nowoczesne mocarstwo? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę, pradawną cywilizację, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, i kraj tanich podróbek, który zdominował światowe rynki? Jacy ludzie żyją w Chinach? W co wierzą, jakie mają zmartwienia a jakie ambicje? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność? Nie ma tu ani łatwych, ani kategorycznych odpowiedzi, uproszczeń.

Warto sięgnąć po tę książkę i jeszcze raz przyjrzeć się Chinom!

Źródło tekstu i grafiki: https://muza.com.pl/literatura-faktu/3940-chiny-bez-makijazu-9788328716124.html