Znamy już tegorocznego laureata Nagrody Transatlantyk dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. To prestiżowe wyróżnienie trafiło do Lajosa Pálfalviego, znakomitego tłumacza, historyka literatury i krytyka. To jemu zawdzięczamy publikację wielu polskich książek na Węgrzech.

Nagrodą Transatlantyk dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą został w tym roku uhonorowany Lajos Pálfalvi, węgierski tłumacz i historyk literatury. Ogłoszenie laureata odbyło się podczas uroczystej gali w ramach 4. Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej, który trwa w Krakowie.

Lajos Pálfalvi to wielokrotnie nagradzany historyk literatury, krytyk, jeden z najwybitniejszych tłumaczy literatury polskiej. Dzięki jego tłumaczeniom od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku na Węgrzech publikowane są najważniejsze dzieła polskiej literatury pięknej i szeroko rozumianej humanistyki. Pálfalvi od początku swej kariery translatorskiej stał się aktywnym pośrednikiem między polskimi i węgierskimi wydawnictwami oraz tłumaczami. Warto zaznaczyć, że to m.in. dzięki niemu Węgry znajdują się obecnie w światowej czołówce pod względem liczby tłumaczeń polskiej literatury pięknej. Od 2000 roku Palfalvi kieruje Katedrą Filologii Polskiej Uniwersytetu Katolickiego im. Pétera Pázmány’ego w Budapeszcie, a od 2010 – Instytutem Slawistyki i Europy Środkowej. Na Węgrzech stanowi niekwestionowany autorytet w dziedzinie polskiej literatury. Na jego dorobek translatorski składają się m.in. książki Reymonta, Mrożka, Szczypiorskiego, Miłosza, Gombrowicza, Szewca, Paczkowskiego, Herlinga-Grudzińskiego, Gretkowskiej, Libery, Tokarczuk, Janion, Vargi, Wojdowskiego czy Kołakowskiego (w sumie: 55 wydań książkowych).

Transatlantyk jest prestiżową nagrodą Instytutu Książki. Otrzymuje ją wybitny popularyzator polskich książek za granicą. Wśród laureatów mogą się znaleźć wydawcy, tłumacze, krytycy, a także animatorzy życia kulturalnego. Nagroda ma charakter finansowy i wynosi 10.000 Euro. Zwycięzca otrzymuje także statuetkę.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,36655,nagroda-transatlantyk-dla-lajosa-pálfalviego.html
Źródło grafiki: http://www.pap.pl/aktualnosci/news,969479,lajos-palfalvi-laureatem-nagrody-transatlantyk.html