27 maja 2022 r. Muzeum POLIN w Warszawie oraz Ukraiński Dom zapraszają na wyjątkową edycję warsztatów kulinarnych. Będzie poświęcona kuchni ukraińskiej. To jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

27 maja 2022 r. – w najbliższy piątek – odbędą się warsztaty kulinarne towarzyszące wystawie czasowej „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”, którą można obejrzeć w Muzeum POLIN w Warszawie (ul. Anielewicza 6). Warsztaty odbędą się w Pracowni Kulinarnej „U Fani”. A co znajdzie się w menu?

Podczas wspólnego gotowania z Ukraińskim Domem uczestnicy nauczą się przygotowywać tradycyjne ukraińskie dania, takie jak syrnyky (ich nazwa pochodzi z ukraińskiego słowa Сир, czyli po przetłumaczeniu: „ser), sałatka z rzodkiewki i sera, pierogi z kaszą gryczaną i domowy sernik. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na Fundację „Nasz Wybór”, która prowadzi Ukraiński Dom w Warszawie.

Warsztaty poprowadzi Mariia Popko, która od 27 lat mieszka w Polsce i gotuje z zamiłowania oraz zawodowo jako kucharka-cukiernik. Podczas zajęć opowie o tajnikach kuchni ukraińskiej i pokaże, jak przygotować charakterystyczne dla niej znakomite potrawy. W ramach warsztatów uczestnicy poznają także specyfikę żydowskiego święta Szawuot (z języka hebrajskiego: tygodnie), które obchodzi się na początku czerwca. Wówczas podawane są przede wszystkim dania z mleka i sera.

Ukraiński Dom w Warszawie powstał w 2014 r. z inicjatywy Fundacji „Nasz Wybór”. To centrum integracji i wsparcia dla społeczności ukraińskiej i cudzoziemców. Mają tam miejsce m.in. wydarzenia kulturalne, wystawy, spotkania, udziela się też porad prawnych.

Warto poznać kuchnię i kulturę ukraińską na takich warsztatach!

Źródło tekstu i grafiki: https://polin.pl/pl/wydarzenie/warsztaty-kulinarne-z-ukrainskim-domem