24 stycznia 2020 roku – w najbliższy piątek – w Warszawie odbędą się warsztaty kulinarne związane z nadchodzącym żydowskim świętem Tu bi-Szwat. Poprowadzi je Sabina Francuz. Co znajdzie się w menu?

Nadchodzące święto Tu bi-Szwat (tę nazwę można przetłumaczyć dosłownie jako dzień piętnasty miesiąca Szwat – bo wtedy pierwotnie je obchodzono) wyznacza koniec zimy oraz opadów deszczu i początek krążenia życiodajnych soków w drzewach. To swoisty nowy rok drzew. Z tej okazji 24 stycznia 2020 r. w Warszawie odbędą się kulinarne warsztaty. Poprowadzi je Sabina Francuz, współpracująca z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz założycielka #NotSoKosher, kulturalnej grupy kulinarnej, działającej w krakowskim Chederze.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 18.00 i potrwają 3-4 godziny. Odbędą się w MENORA InfoPunkt (wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2). Uczestnicy przygotują figi nadziewane orzechami w sosie z tamaryndowca, sałatkę siedmiu darów ziemi, duszonego ananasa z suszonymi owocami i chili oraz znakomitą noworoczną babkę. Owoce dopłyną aż z portu w Jaffie!

Warto zaznaczyć, że takie kulinarne warsztaty mogą się okazać bardzo cennym źródłem nieocenionej wiedzy (także praktycznej) również dla tłumaczy z języka jidysz czy hebrajskiego.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/tel-aviv-warsaw-express-warsztaty-kulinarne-z-sabina-francuz