21 grudnia 2022 r. będzie miało miejsce spotkanie on-line z Wei-Yun Lin Górecką, wybitną tłumaczką i badaczką literatury polskiej. Opowie o tym, jak próbuje przybliżać literaturę docelowemu odbiorcy.

Instytut Książki w partnerstwie z Narodowym Uniwersytetem Chengchi NCCU i Biurem Polskim w Tajpej organizuje spotkanie z Wei-Yun Lin Górecką, znakomitą tłumaczką literatury polskiej. Odbędzie się ono 21 grudnia 2022 r. o godz. 19.30 czasu lokalnego (Tajpej) na zoomie (tutaj) w języku chińskim.

Wei-Yun Lin-Górecka pracuje nad przekładami artystycznymi od ponad dziesięciu lat. Kiedy wkraczała w tę branżę, większość Tajwańczyków miała słabe pojęcie o Polsce. Ich wiedza sprowadzała się do skojarzeń z patriotyzmem, dramatyczną historią, Solidarnością czy Chopinem. Obecnie, kiedy tajwańscy czytelnicy myślą o polskiej literaturze, mają możliwość sięgnięcia po takie książki, jak Wiedźmin Sapkowskiego, Ulica krokodyli Schulza, Jak kochać dziecko, Król Maciuś i Kiedy znów będę mały Korczaka i wiele innych publikacji dla dzieci.

Wei-Yun Lin-Górecka była uczestniczką „pochodu literatury polskiej przez Tajwan” w ciągu ostatniej dekady i stała się ambasadorką tej literatury. Co sądzi o tłumaczeniu polskich książek? Jak próbuje „wytłumaczyć” specyfikę polskiej kultury? Jak potrafi przybliżać polską literaturę tajwańskim czytelnikom nie tylko poprzez tłumaczenia, ale również za sprawą wystaw literackich i wykładów? Jak – jako badaczka historii i relacji tajwańsko-polskich widzi przyszłość tłumaczenia literackiego na Tajwanie w czasach, gdy sztuczna inteligencja jest coraz bardziej zaawansowana technicznie i może w niedalekiej przyszłości zastąpić tradycyjnych tłumaczy? Jakich rad udzieli młodym tłumaczom?

Spotkanie stanowi element przygotowań do polskiej prezentacji w charakterze gościa honorowego na targach TIBE w Tajpej, które odbędą się w dniach 31 stycznia – 5 lutego 2023 r.

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,lopian-i-malina-czyli-jak-_wy_tlumaczyc-polska-literature-spotkanie-z-wei-yun-lin-gorecka,8591.html