W księgarniach ukazała się autobiograficzna książka Ernesta Hemingwaya, wybitnego amerykańskiego pisarza, przestawiająca jego paryskie wspomnienia z lat dwudziestych. „Ruchome święto” przeczytamy w nowym tłumaczeniu – autorstwa Miłosza Biedrzyckiego.

Wydawnictwo Marginesy sukcesywnie przybliża czytelnikom znakomite dzieła Hemingwaya w nowych tłumaczeniach. Tym razem przyszła pora na Ruchome święto. W Polsce ta książka ukazała się w dwa lata po premierze w przekładzie Bronisława Zielińskiego. Tym razem przetłumaczył ją Miłosz Biedrzycki. To literackie wspomnienia Hemingwaya z pobytu we francuskiej stolicy w latach dwudziestych.

Ruchome święto – tytuł tej książki oznacza doświadczenie, które staje się częścią człowieka i które niesie on dalej przez życie. Takim ruchomym świętem była dla Hemingwaya młodość spędzona w stolicy Francji. W latach 1921–1926 amerykański pisarz wiódł tam życie ekspatrianta wraz z innymi przedstawicielami „straconego pokolenia” i szlifował warsztat pod okiem Gertrude Stein. Gdy po trzydziestu latach wrócił do Paryża, w hotelu Ritz otrzymał dwa kufry, które oddał do przechowalni bagażu w marcu 1928 roku. W skrzyniach znajdowały się maszynopisy tekstów literackich, materiały do powieści Zaś słońce wschodzi, książki, wycinki z gazet, notatki. Znalezisko zainspirowało pisarza do odtworzenia scen życia artystycznego tamtych lat. Przedstawił on między innymi swoją relację z żoną Hadley, znajomość z Ezrą Poundem, problemy F. Scotta Fitzgeralda z alkoholem i zazdrość jego żony Zeldy, działalność Sylvii Beach w księgarni Shakespeare and Company, kawiarniane i wyścigi konne, a także przybliżył proces pisania.

Na podstawie maszynopisu z odręcznymi notatkami wnuk pisarza przywraca ten klasyczny tekst w takim kształcie, jaki nadał mu autor przed śmiercią w 1961 roku. Dziś ta książka stanowi niezwykle sugestywny obraz epoki i hartowania się Hemingwaya jako pisarza. Dobrze, że możemy ją odkryć na nowo – dzięki kolejnemu tłumaczeniu!

Źródło tekstu i grafiki: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133604/ruchome-swieto?idcat=0