Niedawno w naszych księgarniach ukazała się ciekawa pozycja poświęcona Japonii – „Inne Kioto” Alexa Kerra (napisana we współpracy z Kathy Arlyn Sokol). Autorzy proponują czytelnikowi niezapomnianą podróż.

W książce Inne Kioto, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter, Alex Kerr oraz Kathy Arlyn Sokol zabierają czytelnika na spacer po mieście, które przez tysiąc lat było stolicą Japonii. Opowiadają o architekturze Kioto, kulturze materialnej i wielowiekowej tradycji. Opisując budynki, przedmioty czy ich ukształtowanie, zwracają uwagę na zapisaną w nich symbolikę czy zaskakujące funkcje. Tym samym pokazują rozwój japońskiej estetyki, która kształtowała się w znacznym stopniu pod wpływem – ale i w opozycji – do kultury chińskiej. To także fascynująca opowieść o sposobach życia, o odbieraniu świata.

Książkę przetłumaczyła z angielskiego Aldona Pikul.

Alex Kerr, amerykański pisarz i znakomity japonolog, przybył do Japonii w latach 60. ubiegłego wieku. Od 1977 roku mieszka w Kameoce nieopodal Kioto. Ukończył studia japonistyczne na Uniwersytecie Yale oraz studia chińskie na Oksfordzie. Zajmował się japońską sztuką performatywną (w tym teatrami nō i kabuki), kolekcjonowaniem antyków, obrazów i kaligrafii, oraz organizowaniem wydarzeń kulturalnych. Był jedną z pierwszych osób, które w XXI wieku zajęły się renowacją starych kiotyjskich domów mieszczańskich i ich adaptacją na formy gościnne. Chce przywrócić do życia podupadające japońskie miasteczka. Jest autorem wielu książek, w tym Japonii utraconej.

Kathy Arlyn Sokol zajmuje się literaturą non-fiction, działa także w sektorze medycznym jako lekarka. Wśród jej publikacji można wymienić Living in Japan (wspólnie z Alexem Kerrem), RasTa Time (poświęcone Bobowi Marleyowi), jest także autorką wielu wywiadów z wybitnymi postaciami kultury i polityki.

Książka została wydana pod patronatem Fundacji Kyoto – Kraków.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.karakter.pl/ksiazki/inne-kioto