Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Unia Literacka wystąpiły z projektem pomocowym. W ramach tej inicjatywy pisarze i tłumacze będą mogli otrzymać zapomogę.

Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i Unia Literacka łączą siły, aby wspomóc ludzi literatury wobec odwołania spotkań autorskich czy wydarzeń literackich. Unia Literacka organizuje zbiórkę publiczną na wypłatę zapomóg. Z kolei Fundacja Wisławy Szymborskiej dołącza do programu rezydencji literackich tworzonego przez Unię i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. udostępnia mieszkanie Wisławy Szymborskiej dla dwóch osób na okres miesiąca w ramach rezydencji (każda może zająć lokum na dwa tygodnie). To może ułatwić pracą bądź zmienić sytuację bytową. Do skorzystania zaproszeni są zarówno pisarze, którzy mogliby pracować nad książkami, jak i tłumacze pracujący nad tłumaczeniami.

Komisja zapomogowa, powołana przez Unię Literacką, wskaże nie tylko twórczynie i twórców, którzy otrzymają wsparcie finansowe, ale również wybierze dwie osoby, które będą mogły się zatrzymać w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Zgłoszenia mogą przesyłać osoby należące do Unii Literackiej lub Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Szczegóły zostaną podane wkrótce. Działania koordynują wybitni pisarze i tłumacze – Justyna Czechowska, Jacek Dehnel oraz Michał Rusinek.

Źródło tekstu i grafiki: http://stl.org.pl/wspolny-projekt-unii-literackiej-i-stl/