Adam Zagajewski, wybitny polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz, został nominowany do prestiżowej nagrody National Book Critics Circle przyznawanej przez amerykańskich krytyków literackich. Jego tom wierszy „Asymetria” (w tłumaczeniu Clare Cavanagh) może zwyciężyć w kategorii „poezja”.

Nagrodę National Book Critics Circle przyznaje się już od blisko pół wieku autorom najlepszych książek opublikowanych w języku angielskim. Po raz pierwszy wręczano ją w 1976 roku za książki, które opublikowano w poprzednim roku kalendarzowym. Wśród laureatów nagrody – w różnych kategoriach – znaleźli się tak znakomici pisarze, jak John Updike, Philip Roth, Alice Munro, Cormac McCarthy, Susan Sontag, Edmund White czy Iosif Brodski. Wśród tegorocznych nominowanych znalazł się Adam Zagajewski – jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów – z tomem Asymetria (w tłumaczeniu Clare Cavanagh).

Nominowanych wyłania ponad 600 członków stowarzyszenia amerykańskich krytyków, a zwycięzców – komitet złożony z członków rady dyrektorów stowarzyszenia. O tym, kto znajdzie się wśród tegorocznych laureatów, dowiemy się 14 marca 2019 r. w trakcie uroczystej gali.

Asymetria to ostatni póki co tom wierszy Zagajewskiego. Tę książkę opublikowało wydawnictwo a5. Zebrane w niej utwory traktują m.in. o rodzinie, pięknie codziennego życia i szczęściu. Oprócz Zagajewskiego wśród nominowanych w kategorii „poezja” znaleźli się: Terrance Hayes za American Sonnets for My Past and Future Assassin, Ada Limón za The Carrying, Erika Meitner za Holy Moly Carry Me i Diane Seuss z tomem Still Life with Two Dead Peacocks and a Girl. Wszyscy pochodzą z USA.

Adam Zagajewski ma szansę zdobyć tę nagrodę jako pierwszy Polak – czego serdecznie mu życzymy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/adam-zagajewski-nominowany-do-amerykanskiej-nagrody-national-book-critics-circle/